Utorak , srpanj 17. 2018.
Naslovnica / Istaknuto / Vatreni pregazili Argentinu fantastičnom partijom cijele momčadi i uvjerljivo izborili osminu finala

Hrvatska je u Njižnjem Novgorodu pogocima Ante Rebića, Luke Modrića i Ivana Rakitića ostvarila jednu od najvećih pobjeda u povijesti. U drugom poluvremenu Hrvatska je zabila sva tri gola.

Hrvatska je povela u 53. minuti kada je argentinski vratar Willy Caballero neobjašnjivo poklonio loptu Anti Rebiću, a napadač Eintrachta volejem sa osam-devet metara pogodio mrežu. U 80. minuti Luka Modrić je udarcem s 20-tak metara pogodio sami donji lijevi kut argentinskih vrata za veliku pobjedu. U prvoj minuti sudačke nadoknade udarac Rakitića brani Caballero, a na odbijenoj lopti je Mateo Kovačić koji nesebično vraća Rakitiću koji lako postiže i treći gol za Hrvatsku.

Argentinska superzvijezda Leo Messi bio je praktički nevidljiv cijelu utakmicu.

Hrvatska je već nakon dva kola osigurala prolaz u osminu finala jer ima šest bodova, a Argentina i Island po jedan bod.

U petak se sastaju Nigerija i Island, a u zadnjem kolu 26. lipnja igraju Hrvatska – Island i Argentina – Nigerija.

Pred 45.000 gledatelja na stadionu Novgorod Areni sudio je Ravšan Irmatov iz Uzbekistana.

Strijelci: 0-1 Rebić (53), 0-2 Modrić (80), 0-3 Rakitić (90+1)

1. HRVATSKA   2 2 0 0  5-0   6

2. ISLAND        1 0 1 0  1-1   1

3. ARGENTINA 2 0 1 1  1-4   1

4. NIGERIJA      1 0 0 1  0-2   0

————————————————————

Kraj utakmice. Hrvatska je vrhunski odrađenom, taktički besprijekornom utakmicom deklasirala Argentinu i vjerojatno poslala Gaučose kući.

———————————————————–

94′  Argentinci nastavljaju s prljavim startovima. Tagliafico ulazi u Subašića.

93′ – Dalić pokazuje da ima sluha i takta. Vedran Ćorluka ulazi na travnjak i ovo je njegov jubilarni 100 nastup.

92′ – Sva patnja i prljavi udarci su došli na naplatu! Rakitić kojega su Argentinci imali posebno na piku sada zabija za velikih 3:0. GOOOOOOOOOOOOOL

90′ –  Meza je sada povaljao pola hrvatske obrane, ali Vida nikad ne odustaje!

89′ – Kovačić radi pomutnju u obrani Argentine. Pucaju Mandžukić i Modrić, ali obojca neprecizno.

85′ – Nova nervoza. Otamendi napucava loptu Rakitiću u glavu dok je ovaj ležao na travnjaku nakon prekršaja Mascherana. karton za stopera. Neprofesionalan potez igrača ManCitya.

Slobodni udarac za Rakitića. Puca i pogađa praktički samu spojnicu. Lijepo izveden slobodnjak. Šteta što Raketa golom nije okrunio igru.

Prljavi start Acune na Vrsaljka. Start na gležanj.

81′ – Kakav sada pogodak Modrića, GOOOOOOOOOOL. Hrvatska vodi 2:0  Udarac s 20 m u sami kut. Caballero se ispružio, no udarac ide uz samu vratnicu.

Perišić je izašao, a Kovačić je ušao.

80′ – Raketa se izvrsno oslobodio dvojice i stigao  i pucati.

79′ – Argentina stišče, a Vatreni se izvrsno brane.

77′ – Sudar Rakitića  i Otamendija. Snažan udarac u rebra. Zaiskrilo je jer Argentina nije htjela izbaciti loptu iz igre.

73′ –  Mandžukić osvaja loptu. Ubačaj u kazneni gdje lopta dolazi do Kramarića koji je bio sebičan. Puca iz teške pozicije iako je na povratnoj imao i Rakitića i Perišića.

Zaiskrilo je između Strinića i Messija, na argentinskoj polovici.

71′ – Dybala gađa preko gola.

70′ – Dobro otvaranje Vatrenh. Modrić se otresao čuvara na centru i daje u prostor za Kramarića koji navlači dva igrača na sebe. Povratna za Mandžukića nije dovoljno jaka.

68′ – Perez izašao, a opasni Dybala ušao.

67′  – Požutio i Vrsaljko.

67′ – Rakitić izvrsno mijenja stranu za Vrsaljka koji ubacuje na 5m za Mandžukića koji puca zamalo pored gola.

65′ – Vrhunski klizeći start Vide na rubu kaznenog prostora. Nema ni kornera.

64′  – Fantastično brani Subašić. Higuain se zabio do gol linije i ubacio povratno, a udarce Meze i Messija iz velike blizine brani vratar Monaca.

63′ – Rakitić puca s 20 m, ali bio je u zaleđu.

62′ – Bljesnuo je napad Gaučosa, ali Lovren sve čisti.

59′  – Požutio je Mandžukić.

57 ‘ – Kramarić ulazi umjesto Rebića.

55′ – Nova šansa za Vatrene. Mandžukić je zapucao za prliku.

Salvio izlazi, a Pavon ušao.

Rebiću se ukazuje pomoć.

53′ – Prvi udarac Argentine. Aguero puca po sredini.

U idućem napadu je eksplodiralo. GOOOOOOOOOOOOOOL. SPEKTAKULARAN GOL REBIĆA!!! Hrvatska vodi. Mandžukić spušta, vraćena lopta za Caballera koji poklanja priliku Rebiću i ovaj pogađa iz lijepog voleja.

Higuain ulazi umjesto Aguera.

52′ – Higuain se sprema za ulazak.

51′  – Rebić se izvrsno oslobodio prvog igrača prije nego ga je pomeo Mercado i zaradio žuti karton .

46′ – Krenuo je nastavak.

—————————————————————-

Kraj prvog poluvremena.

47′– Još jedna fantastična prilika za Rebića koji loše prima i onda umjesto da doda na krilo gađa na tribinu. Sve je započeo Mandžukić osvojivši loptu skoro kod naše korner zastavice prije nego je Modrić poslao diagonalu za igrača Eintrachta.

44′ – Meza radi prekršaj nad Vrsaljkom.

Dvije minute nadoknade.

43′ – Perišić daje dijagonalu za Rebića koji radi još jedan faul u napadu.

39′ – Visilo je u zraku i sada se realizirao. Rebić đonom ulazi u Mercada i zarađuje zasluženi karton. Dosta nervozno izdanje ebića i Argentinci bi to mogli pokušati isprovocirati.

36′  – Neoprezan start Rebića nad Mercadom kojem je ostao ležati i ukazuje mu se pomoć. Rebić je opet ušao u “razgovor” sa sucem.

35′ – Borbena i taktička utakmica,ali daleko od ljepotice.

33′ – Vrhunska prilika za Mandžukića koji gađa s glavom s pet metara nakon ubačaja Vrsaljka, slabijom – lijevom nogom, ali pored gola. Suđeno je i zaleđe kojeg po svemu sudeći nije bilo.

30′ – Argentina je sada propustila 100 % priliku. Dubinska lopta u prostor na desnom krilu i povratna za Enza Pereza koji gađa pored vratnice.

Na tribinama je i Diego Maradona koji pozira s messijevim dresom.

26′ – Novi napad Argentine. Agureo je izbacio Vidu, a Strinić na 5 m izbacuje u korner. Loše izvedeno u gol aut.

25′ – Vatreni su se sada u potpunosti opustili i razigrali i sve više imaju loptu u nogama nakon tog početnog pritiska Argentine. Hrvatska obrana se ponovno poigrava i Subašić ostaje pod pritiskom skoro kod korner zastavice. Predaje loptu Argentini, ali u konačnici suđeno zaleđe.

22′ – Skoro smo primili gol. Neopreznost Subašića lopta je odsjela na vratnici nakon ubačaja s lijevog krila.

Otamendi opet radi faul nad Mandžukićem. Posljednje upozorenje za stopera.

21′ – Mandžukić radi faul u 16 m Argentine.

Dobar pritisak i Brozovvić gađa iz daljine, ali blokiran.

18′ – Sada se Subašić poigrava i zamalo ostaje bez lopte u svom petercu.

17′ – Rebić ušao u “konflikt” sa sucem s kojim već ima povijest. Irmatov ga je isključio na utakmici protiv Meksika u Brazilu.

13′ –  Sada dvije dobre prilike za Argentinu. Lovren blokira udarac Meze. Korner za Gaučose koji kratko izvode. Obranili smo se.

10′ – Još jedna izvrsna prilika za Hrvatsku. Modrić se oslobodio svog čuvara. Rakitić u nastavku akcije daje dijagonalu, ali Vrsaljko loše spušta.

9′ – Sada Vatreni sitnim vezom pokazuju talent i iznose loptu  daleko od 16 m.

7′ – Mandžukić starta neoprezno na Otamendija.

5′ – Hrvatska izgleda mirno i odlučno. Subašić daje dugu loptu za Perišića koji puca iz izvrsne prilike. Caballero  izbacuje u korner. Modrić ubacuje nakon gužve gdje je sudac upozorio Aguera.

1′ – Započela je utakmica. Argentina počela bolje. Svi hrvatski nogometaši su iza lopte na svojoj polovici.

——————————————————————–

Sve je spremno za početak spektakla. Sviraju himne.

Ori se Lijepa naša!

——————————————————————

Vatrene očekuje neugodan protivnik i jedan od najboljih nogometaša svih vremena, Lionel Messi, no utakmice u većini slučajeva dobivaju momčadi što je pokazala i prva utakmica u kojoj je Island šokirao “Gaučose”.

Remi s malenom nacijom, ali srčanim i borbenim nogometašima, Argentinu je doveo u nezavidnu situaciju, ali u momčadi Argentine već dugo nema prave igre što se i vidjelo protiv izvrsno organiziranog Islanda. “La Albiceleste” su se jedva i plasirali na Svjetsko prvenstvo u Rusiji, podsjetimo, Argentina je tek u posljednjem kolu na teškom gostovanju kod Ekvadora osigurala mjesto u najvećoj zemlji svijeta.

Potres prouzročen remijem s Islandom trebao bi rezultirati i promjenama u igri Gaučosa gdje mediji već neko vrijeme spominju potencijalne promjene koje će napraviti Sampaoli. Bivši trener Seville ima nekoliko dvojbi i među ovim igračima: Perez, Meza ili Lo Celso, će tražiti nova lica koja će suprotstaviti Vatrenima.

Nakon šoka na otvaranju prvenstva izbornik Argentine se osvrnuo na uvodnu utakmicu:

“Bilo je puno faktora iritacije zato što nismo pobijedili Island. Nas je 40 na ovom Svjetskom prvenstvu. Momčad će biti zajedno kada sve ide po planu, ali i u trenutcima kada krene po zlu” – nakon čega je nastavio.

“Prva je utakmica bila važna, ali nismo uspjeli pobijediti i sada je ova s Hrvatskom još važnija. Sada dolazimo do one tvrdnje da je Svjetsko prvenstvo doista komplicirano natjecanje, pogotovo kad misliš da ćeš lakoćom pobijediti prvu utakmicu. Dvoboj s Hrvatskom je za nas veliki izazov, igrat ćemo protiv izvanredne momčadi, sjajne generacije igrača. Nemojmo zaboraviti da je Hrvatska dobila dodatni vjetar u leđa poslije pobjede nad Nigerijom”.

Nema sumnje da će puno u igri Argentine ovisiti o Messiju, ali upravo to bi mogla biti prilika za Hrvatsku, da iskoristimo i kaznimo preveliko oslanjanje Gaučosa na igru jednog igrača. U prvoj utakmici se vidjelo da Messi jednostavno nema podršku suigrača koji kada on primi loptu samo stoje i čekaju da on nešto napravi. Upravo prema malenom čarobnjaku su navijači bili najkritičniji, ali Sampaoli je branio svog kapetana.

“To uvijek ide istim smjerom: ako postigne pogodak, svi smo zaslužni, a ako Argentina izgubi, onda je samo Leo odgovoran. To jednostavno nije pošteno prema njemu i zato ću sada reći da sam ja odgovoran za njegov promašeni jedanaesterac. Messi je i dalje najbolji igrač na svijetu”.

Što se Vatrenih tiče, niti Dalić nije sjedio skrštenih ruku već je planirao i kombinirao i na kraju je odlučio uvesti Brozovića u prvih 11 umjesto najavljivanog Badelja. Tako barem govore informacije koje stižu iz hrvatskog tabora.

Hrvatski sastav za utakmicu protiv Argentine koja će Vatrenima biti šesti duel s “Gaučosima” trebao bi izgledati ovako: Subašić – Vrsaljko, Vida, Lovren, Strinić – Rakitić, Brozović – Rebić, Modrić, Perišić – Mandžukić. Hrvatska je do sada samo jednom slavila protiv Argentine dok su protiv reprezentacija iz južne Amerike Vatreni redovito gubili. Na svakom od zadnja četiri Svjetska prvenstva igrali smo i gubili od sastava s južne polutke.

“Mi znamo što nam je činiti, u preostala dva kola moramo upisati jednu pobjedu” – rekao je hrvatski izbornik, koji je ostao izgubljen u prijevodu govoreći o Argentini. Zbunio je južnoameričke novinare koji su shvatili da je rekao da je Argentina slaba, a za nekadašnjeg prvaka svijeta, koji uzgred rečeno u svojoj momčadi ima igrače kao što su Messi, Aguero, Di Marija i drugi, se nikako ne može reći da je slab, bez obzira na formu u kojoj se nalazili. Ranjeni lav često zna biti najopasniji.

“Ovo je najlakša momčad za nas jer nemamo što izgubiti. Igramo protiv jake momčadi i dat ćemo sve od sebe. Ali mi moramo igrati na pobjedu, samo tako možemo ostvariti rezultat – rekao je Dalić u najavi susreta te je najavio napadačku igru.

“Ako ćemo protiv Argentine ići na bod, nećemo ga uzeti, to je sigurno. Ako idemo na pobjedu, onda možemo očekivati dobre stvari. Mi za prolazak moramo u dvije utakmice imati jednu pobjedu. Sutra nam je prva meč lopta” – rekao je hrvatski izbornik.

Dalić nije mogao izbjeći pitanja o Kaliniću, ali o napadaču Milana nije bio voljan pričati.

“Meni je žao da je to toga uopće došlo, ne vraćamo se, imamo fokus na Argentinu”.

Vatreni su s pobjedom protiv Nigerije napravili veliki posao, štoviše ova pobjeda nam je najbolji start na Svjetskom prvenstvu u 20 godina, a Argentina s druge pak strane za pobjedu ne zna od četvrtfinala Brazila gdje su svladali Belgiju.

Izgledni sastavi:

HRVATSKA: Subašić – Vrsaljko, Vida, Lovren, Strinić – Brozović, Rakitić, Modrić – Rebić, Perišić – Mandžukić

ARGENTINA: Caballero – Mercado, Otamendi, Tagliafico – Mascherano, Salvio, Enzo, Acuna – Meza, Messi, Aguero

Tekstualni prijenos pratite na našem portalu od 20 sati.

direktno.hr
glasbrotnja.net

About glasUrednik

IL’ JE PILA, IL’ NIJE DOBRA BILA Vatreni Hrvatima donijeli ponos i slavu, predsjednica baš i ne

Nakon što je Hrvatska u finalu Svjetskog prvestva izgubila od Francuske, i to najviše igrom …