Kreatinin (Creatinine)
Kreatinin se koristi za procjenu bubrežne funkcije.
O parametru:
Kreatin-fosfat u mišićima ima ulogu u proizvodnje energije za mišićne kontrakcije. On je nestabilan i spontano prelazi u kreatinin koji se zatim izlučuje urinom iz organizma.
Kreatinin se filtrira u bubrezima i izlučuje urinom. Zbog toga, nivo u krvi predstavlja ravnotežu između njegove produkcije (koja zavisi od mišićne mase) i brzine izlučivanja urinom.
Rezultati:
Povišene vriednosti su znak smanjene filtracije u bubrezima zbog akutnih ili kroničnih bolesti. Mogući uzroci su:
-autoimune bolesti
-infekcije bubrega
-oštećenje bubrega nastalo lijekovima
-bolesti prostate, kamen u bubregu i drugi uzroci koji vrše opstrukciju urinarnog trakta
-smanjen protok krvi kroz bubrege zbog šoka, dehidratacije, bolesti srca,povećano oslobađanje iz mišića zbog povrede ili degenerativnih procesa
Namirnice koje pomažu u čišćenju bubrega su lubenica, sok od limuna, sok brusnice i sjemenke buče.
Vitamini i minerali koji su dobri tijekom čišćenja bubrega
Neki liječnici preporučuju da se kod čišćenja bubrega koriste sljedeći vitamini i minerali: vitamin B2, vitamin B6 i magnezij.
- Svaki dan kroz naše bubrege prolazi oko 200 Litara krvi, da bi se pročistila od otrova i toksina. Bubrezi također proizvode važne hormone: erythropoietin (stimulira proizvodnju crvenih krvnih stanica), renin (regulira krvni tlak) i calcitriol (aktivna forma vitamina D).
Naš organizam na potpuno prirodan način čisti bubrege, odnosno ako konzumiramo dovoljno tekućine u obliku vode, čaja i slično, bubrezi se čiste sami.
- Međutim, ponekad našim bubrezima je potrebna pomoć i ovdje dolazi u obzir detoksikacija bubrega uz pomoć ljekovitih biljaka.
Osim što čišćenjem poboljšavamo rad bubrega i sprečavamo stvaranje kamenca u njima, na taj način možemo pomoći eliminirati toksine iz organizma, ojačati naš imunitet, normalizirati krvni tlak i poboljšati funkciju mokraćnog mjehura.
glasbrotnja.net